Rekrutacja Kadry Kierowniczej w branży budowlanej nie jest zadaniem łatwym. To przedsięwzięcie przypomina szukanie przysłowiowej igły w stogu siana. Prawda, że to frustrujące, gdy nikt nie odpowiada na Twoje ogłoszenia? Albo, kiedy otrzymujesz dziesiątki CV osób, niespełniających choćby połowy wymagań formalnych?
Co sprawia, że wykwalifikowani, doświadczeni Kierownicy lekceważą oferty pracy? Dlaczego managerowie i inżynierowie budowlani pozostają najbardziej nieuchwytną grupą zawodową zarówno dla rekruterów, jak i headhunterów? Oto 5 najczęstszych powodów.
Powód 1: nie chcą zmian i podoba im się aktualna praca
Nikt nie lubi ciągłych zmian w życiu zawodowym. Trudno się zatem dziwić, że Kierownik Budowy, zatrudniony w stabilnej, prestiżowej i rozwijającej się firmie nie przegląda ofert pracy. Lojalność wobec pracodawcy w branży budowlanej nie jest zresztą przypadkowa! To zwykle efekt zespołowych starań właścicieli firm i ich działów kadr, które dbają o:
- dopasowanie zadań do kompetencji pracownika,
- możliwości stałego rozwoju zawodowego #Kadry Kierowniczej,
- dobór kompetentnych, zgranych zespołów,
- stały wzrost poziomu wynagrodzenia personelu proporcjonalnie do jakości osiąganych celów.
Nie są to oczywiście jedyne czynniki, które sprawiają, że Kierownicy Budowy, Inżynierowie i pozostali Managerowie pozostają latami w strukturze jednej firmy. Kolejnym, istotnym powodem braku chęci do zmiany pracy jest perspektywa udziału w stabilnych kontraktach, w gronie zaufanych, lojalnych współpracowników.
Powód 2: brak czasu na szukanie nowych kontraktów
Brak czasu sprawia, że Managerowie nie odbierają telefonów rekruterów i nie chcą analizować nowych, ciekawych #ofert pracy. Każdy, kto zna branżę budowlaną, ten wie, jak wygląda typowy dzień roboczy przedstawicieli Kadry Kierowniczej. Po porannym sprawdzeniu maili i ustaleniu zakresu robót Managerowie wpadają w wir obowiązków terenowych. Bardzo często są to prace wykonywane poza biurem, gdzie nie ma możliwości, by sięgnąć po smartfon i sprawdzić, co nowego dzieje się w branży.
Paradoksem jest, że najlepsi na rynku pracy Kierownicy budowlani często pozostają w cieniu mniej doświadczonych i mniej kompetentnych kolegów lub koleżanek! Są oni bowiem przytłoczeni ogromem obowiązków służbowych. Frustrują ich przedłużające się, coraz mniej opłacalne kontrakty. Po dniu pełnym wyzwań i stresu nie mają jednak choćby najmniejszej ochoty, by stworzyć CV czy przejrzeć ogłoszenia o pracę, dostępne w sieci.
Powód 3: praca znajduje ich sama
Jedną z głównych, niepisanych prawd, powszechnie znanych w środowisku budowlańców, jest to, że wysokiej klasy specjaliści nigdy nie szukają pracy. Jest wręcz odwrotnie – to pracodawcy zrobią wszystko, by mieć ich w swoich strukturach. To przekonanie nie wzięło się znikąd! Zdolni studenci politechnik już podczas studiów otrzymują propozycje udziału w intratnych kontraktach i zleceniach. Kierownicy i Inżynierowie, mający na koncie wiele terminowo zrealizowanych budów, stale otrzymują też kontrakty budowlane od zaprzyjaźnionych inwestorów.
Kadra kierownicza z wieloletnim stażem płynnie przechodzi z jednej budowy na kolejną. Wielu wybitnych specjalistów branży budowlanej uważa wręcz, że pisanie CV czy aplikowanie na ogłoszenia online jest nieporozumieniem! Opinie tego typu wyrażają najczęściej starsi Kierownicy, działający na rynkach lokalnych lub Managerowie, obsługujący od lat globalne inwestycje.
Powód 4: lęk przed zmianą
Każdy pracownik przynajmniej raz w życiu myśli o zmianie pracy lub przebranżowieniu. Dotyczy to także Kierownictwa budów i Kadry inżynieryjnej. Gdy ilość służbowych obowiązków przytłacza, a płaca pozostaje w miejscu, to wyraźny sygnał, że czas na zmiany. Nie każdy Manager budowy ma jednak odwagę, by zerwać wieloletnią współpracę, renegocjować warunki umowy i przeanalizować nowe ogłoszenia o pracę.
Lęk przed zmianami sprawia, że ludzie wolą tkwić w strukturach podrzędnych firm, niż podjąć ryzyko i realizować się zawodowo. Co ciekawe, lęk ten odczuwają nawet najbardziej uznani specjaliści, którzy wciąż otrzymują nowe, wartościowe oferty pracy! I trudno się im dziwić: branża budowlana jest bowiem jedną z najbardziej niestabilnych branż. Stale zmieniają się bowiem realia rynku. Niepewne pozostają warunki współpracy, stawki i przepisy – to z kolei negatywnie wpływa na możliwość realizacji nowych inwestycji i rozwój firm.
Powód 5: nieatrakcyjne oferty pracy
Kierownictwo budów tworzą osoby wykształcone, dysponujące rozległą wiedzą i doświadczeniem. To uważni i krytyczni rozmówcy, obdarzeni nieprzeciętnymi zdolnościami analitycznego myślenia. Perfekcyjnie czytają zarówno dokumentację techniczną, jak i treści ogłoszeń, umieszczanych na portalach ogłoszeniowych i na stronach agencji rekrutacyjnych. Jak szybko zniechęcić potencjalnych kandydatów? Wystarczy przedstawić im ogólnikowe, niedbale przygotowane ogłoszenie o pracę!
Brak odzewu Kadry Kierowniczej na ofertę zatrudnienia wynika z wielu przyczyn. Najczęściej problem tkwi w bylejakości ofert – nie ma w nich bowiem kluczowych danych, takich jak:
- informacje, dotyczące: zakresu obowiązków i miejsca realizacji inwestycji,
- dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za nabór,
- przewidywany poziom wynagrodzenia (lub warunki finansowe kontaktu B2B).
Merytoryczne ogłoszenie rekrutacyjne branży budowlanej powinno być zwięzłe, a jednocześnie konkretne! Odbiorca w ciągu kilku sekund znajduje w nim informacje, które najbardziej go interesują i zapragnie kontynuować rozmowę z pracodawcą.
Zależność jest więc prosta: im mniej merytorycznych danych pojawi się w Twoim ogłoszeniu, tym mniejsze będą szanse odzewu.
Masz problem z rekrutacją Kadry Kierowniczej branży budowlanej? Nie wiesz, jak dotrzeć do wartościowych kandydatów? Bądź z nami na bieżąco, a najlepiej skontaktuj się z nami i zleć nam swoją rekrutację.
W kolejnych wpisach będziemy dzielić się z Tobą naszymi obserwacjami i wiedzą o efektywnej rekrutacji.