Skuteczne metody rekrutacji pracowników w 2023 roku.

03.04.2023

Efektem nieprzemyślanej strategii naboru jest często brak wartościowych Kandydatów lub napływ przypadkowych CV. Jak skutecznie pozyskiwać kandydatów do pracy w 2023 roku? Skąd brać pracowników o określonych kwalifikacjach? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat nowoczesnych metod rekrutacji.

 

Na początku wyjaśnijmy istotną kwestię: nie istnieje jeden, sprawdzony sposób rekrutacji pracowniczej. Jeśli więc chcesz dotrzeć do właściwych kandydatów, zastanów się najpierw:

 • kim jest docelowy odbiorca Twoich ogłoszeń?
 • czy zamierzasz rekrutować lokalnie, w skali ogólnopolskiej czy globalnie?
 • jakimi kanałami zamierzasz dotrzeć do odbiorców?
 • jaki budżet zamierzasz przeznaczyć na działania rekrutacyjne?
 • jak będziesz badać efektywność źródeł, z których napływają CV?

Tylko analiza powyższych punktów pozwoli Ci podjąć właściwe decyzje i rozpocząć efektywną rekrutację. Pamiętaj o tym, że w 2023 r. ograniczanie kampanii rekrutacyjnej do publikacji kilku ogłoszeń na popularnych portalach ogłoszeniowych rzadko przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Takie rutynowe działanie przypomina rozdawanie ulotek przypadkowym przechodniom. Nie masz wówczas gwarancji, że trafisz do właściwego odbiorcy!

 

Jak zatem dotrzeć do wartościowych pracowników? Na liście najskuteczniejszych metod rekrutacji znajdują się następujące rozwiązania:

 

Spersonalizowane kampanie w social mediach

Jednym z najlepszych narzędzi rekrutacyjnych są kampanie na Facebooku i na LinkedIn. Są to ogłoszenia skierowane do określonych grup odbiorców. Grupę docelową możesz wybrać pod kątem: lokalizacji, wieku, branży, zainteresowań, wykształcenia itd. Mając wzorcowy model kandydata, jesteś w stanie zaprojektować kampanię, która przyniesie pozytywny feedback. Za pośrednictwem social mediów docierasz też do osób:

 • rzadko odwiedzających portale ogłoszeniowe,
 • mających stałą pracę, ale otwartych na nowe propozycje zatrudnienia.

Dzięki atrakcyjnym postom przyciągasz uwagę potencjalnego odbiorcy i zachęcasz go do interakcji. Kampania na Facebooku czy LinkedIn sprawia, że nie musisz czekać, aż kandydaci sami znajdą Twoje ogłoszenie w gąszczu innych, podobnych treści, te treści same ich znajdą. Działając w social mediach, zyskujesz skuteczny kanał komunikacji z osobami o określonych kwalifikacjach.

 

Własne bazy kandydatów

Skąd brać wartościowe, branżowe kontakty? W tym celu warto też sięgnąć do własnych zasobów i baz kandydatów. Gotowymi zbiorami CV dysponują najczęściej agencje rekrutacyjne lub działy HR średnich i dużych przedsiębiorstw. Korzystanie z baz własnych przynosi szybkie i zadowalające rezultaty. Jak to działa?

 • kandydaci przesyłają swoje dokumenty aplikacyjne, wyrażając zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych naborach, zgodnych z ich oczekiwaniami,
 • mailing z ofertą pracy trafia na skrzynkę e-mailową zainteresowanych adresatów,
 • kandydaci kontaktują się z ogłoszeniodawcą w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Własna baza kandydatów daje pracodawcom duże możliwości wyboru pracowników. Taki wewnętrzny newsletter działa jak system poleceń i jest kolejnym, skutecznym narzędziem rekrutacyjnym.

 

Sieć kontaktów na LinkedIn

Jednym z najbardziej niedocenianych narzędzi nowoczesnej rekrutacji jest własna sieć kontaktów na LinkedIn. Ten portal społecznościowy umożliwia zdobywanie i rozwijanie znajomości biznesowych.

Budowa sieci kontaktów na LinkedIn z pewnością nie jest zadaniem łatwym. Mając kilka czy kilkadziesiąt specjalistów w gronie znajomych, nie jesteś w stanie przeprowadzić efektywnej kampanii rekrutacyjnej. Gdy dysponujesz siecią kilkuset lub kilku tysięcy kontaktów, Twoje szanse znalezienia odpowiedniego pracownika znacząco rosną.
Możesz dokładnie określić kogo szukasz i wysyłać wiadomości prywatne do kandydatów o określonym doświadczeniu i kwalifikacjach.
Pamiętaj o tym, że LinkedIn daje Ci różne rozwiązania rekrutacyjne. Treść ogłoszenia o pracę możesz zamieścić na profilu własnym, stronie firmy, w grupie tematycznej. Narzędziem wspomagającym rekrutację jest też Recruiter Lite – wypróbuj je, jeśli szukasz nowych metod pozyskiwania specjalistów.

 

Strategia nadawania treści na portalach ogłoszeniowych

Czy w 2023 r. nadawanie treści na popularnych portalach ogłoszeniowych wciąż ma sens? Oczywiście, że tak! Jeśli jednak nie chcesz tracić czasu i pieniędzy na emisję bezowocnych ogłoszeń, starannie zaplanuj swoją kampanię. Skorzystaj ze szkoleń i dowiedz się:

 • jak i gdzie nadawać ogłoszenia,
 • jak powinna wyglądać ich treść oraz tytuł ogłoszenia,
 • w jakich dniach (i godzinach) warto je publikować.

Po dokonaniu gruntownej analizy zachowania i potrzeb kandydatów, poszukujących pracy, stworzysz wartościowe, skuteczne ogłoszenie. I, co najważniejsze, nie stracisz budżetu na „przestrzelone” działania marketingowe.

 

Podsumowanie

Poszukiwanie pracowników nie jest łatwym zadaniem. Musisz poświęcić wiele czasu i środków aby znaleźć potencjalnych kandydatów i zachęcić ich do aplikowania na Twoją ofertę. Postaw na nowoczesne rozwiązania rekrutacyjne, takie jak: własne bazy, sieci kontaktów, kampanie w social mediach i analityka treści ogłoszeń.

 

Tylko realizując te wszystkie działania, masz pewność, że Twoja kampania przyniesie oczekiwane rezultaty.